Tym, co przekonuje do zakupu samochodu elektrycznego, są przede wszystkim koszty eksploatacji. Nie da się bowiem ukryć, że wydatki ponoszone na ładowanie elektryka są znacznie niższe w porównaniu z kosztami tankowania zwykłego auta. Sprawdźmy zatem ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego.

Ładowanie elektryka – zwykłe gniazdko czy wallbox?

Najtańszym sposobem ładowania elektryka jest ładowanie przy wykorzystaniu zwykłego, domowego gniazdka. Płynie w nim prąd przemienny o napięciu 230V i natężeniu 16A, który pozwala na dostarczenie mocy rzędu 2-2,3kW w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę, że koszt 1kWh to przeciętnie 0,55 gr, naładowanie średniej wielkości baterii samochodowej uszczupli nasz portfel zaledwie o 20 zł. Domowe ładowanie auta elektrycznego może być jeszcze tańsze ze względu na to, że – w zależności od miejsca zamieszkania – wielu dostawców oferuje niższe ceny energii nocą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ładowanie przy wykorzystaniu gniazdka należy do czasochłonnych sposobów ładowania.

Popularnym pojęciem wśród użytkowników aut elektrycznych jest tzw. wallbox. Wiele osób określa go jako ładowarkę naścienną prądu przemiennego, ale w rzeczywistości jest to przystawka, która ma za zadanie zwiększać natężenie prądu. Wallbox to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. W zamian możemy jednak liczyć na zwiększenie mocy ładowania do 7,2 kW na godzinę.

Stacjonarne i mobilne stacje ładowania

Ładowanie samochodów elektrycznych przy pomocy stacjonarnych lub mobilnych stacji ładowania to rozwiązanie zarezerwowane dla tych, dla których zdecydowanie większe znaczenie ma czas ładowania, a nie jego koszty. Stacje te wykorzystują prąd stały i są w stanie zapewnić moc ładowania na poziomie od 25 do nawet 150 kW. Koszt 1 kWh wzrasta jednak w tym przypadku do około 2,50 zł. Korzystanie ze stacjonarnych i mobilnych stacji ładowania polecane jest zwłaszcza właścicielom aut elektrycznych o dużej pojemności baterii. Planując zakup samochodu elektrycznego z myślą o takim sposobie jego późniejszego ładowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy auto jest do tego odpowiednio przystosowane.

Darmowe ładowanie aut elektrycznych?

Jeszcze do niedawna mieszkańcy stolicy mogli cieszyć się możliwością bezpłatnego ładowania samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą tamtejszego największego operatora ładowarek – firmy Innogy, która od kilkunastu lat udostępniała stacje ładowania zupełnie za darmo, choć jakość bezpłatnej usługi dla wielu osób nie była zadowalająca. Wraz z rokiem 2020 firma postanowiła wprowadzić płatność za korzystanie z jej urządzeń. Podobne systemy płatności wdrożyły lub wdrażają również inni operatorzy stacji ładowania, a zatem trzeba przygotować się, że posiadanie samochodu elektrycznego zawsze będzie wiązało się z kosztami jego ładowania.

Auto elektryczne to znaczne oszczędności. Aby były one jak największe, warto przemyśleć kwestie ładowania i być może zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

To pytanie przemyka przez myśl każdemu, kto myśli o zakupie auta elektrycznego. Nie sposób ukryć, że szybkie ładowanie to czynnik zachęcający do nabycia tego typu pojazdu. Prześledźmy zatem ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego czas ten zależy.

Pojemność baterii w samochodzie elektrycznym

Pierwszym czynnikiem, wpływającym na czas ładowania samochodu elektrycznego, jest pojemność baterii samochodu. Auta elektryczne cechują się pojemnymi bateriami, które z reguły liczą od 28 do 100 kwh. Z kolei baterie w samochodach hybrydowych typu plug-in mają wielkość rzędu 7-13 kwh. Producenci nowoczesnych aut elektrycznych zapowiadają zwiększenie pojemności ich baterii nawet do 200 kwh. Wszystko po to, aby podróżowanie na dalsze odległości nie powodowało dyskomfortu związanego z koniecznością ładowania baterii po drodze. Wszystko ma jednak swoje dobre i złe strony. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że większa bateria to dłuższy czas ładowania do pełna.

Moc ładowarki i przetwornika

Przedstawiona wyżej zależność nie oznacza jednak, że powinniśmy unikać kupowania samochodu z pojemną baterią. Na to, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, wpływ ma również moc ładowarki oraz moc przetwornika AC/DC w samochodzie. Ogólna zasada mówi, że im większa pojemność baterii samochodu elektrycznego, tym zaleca się wybranie ładowarki o większej wartości kw. Ładowarka rzędu 11-22 kw przydatna będzie w przypadku osób, które robią dużą liczbę kilometrów w ciągu dnia. Z kolei posiadacze hybryd typu plug-in mogą postawić na słabsze urządzenia, oferujące 3,6 kw. Z kolei osoby, którym zależy na tym, aby ładowarka umożliwiała załadowanie nawet 50-60% pojemności baterii w godzinę, powinny skłonić się ku mobilnej stacji ładowania 7,3 kw.

Czas ładowania samochodu elektrycznego

Czas ładowania auta elektrycznego najlepiej przedstawić na kilku przykładach. Zobaczmy jak kształtuje się on w zależnościach pomiędzy pojemnością baterii a mocą ładowarki, w przedziale ładowania od 10 do 80%:

  •  

pojemność baterii 8 kwh – ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 1,5 h, a ładowarka 22 kw w 0,5 h;

  •  

pojemność baterii 13 kwh - ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 2,5 h, a ładowarka 22 kw w 0,5 h;

  •  

pojemność baterii 30 kwh - ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 6 h, a ładowarka 22 kw w 1 h;

  •  

pojemność baterii 40 kwh - ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 8 h, a ładowarka 22 kw w 1,5 h;

  •  

pojemność baterii 60 kwh - ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 12 h, a ładowarka 22 kw w 2 h;

  •  

pojemność baterii 75 kwh - ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 15 h, a ładowarka 22 kw w 3,5 h;

  •  

pojemność baterii 95 kwh - ładowarka 3.6 kw poradzi sobie z naładowaniem w 19 h, a ładowarka 22 kw w 3 h.Nie zapominajmy, że na czas ładowania samochodu elektrycznego duży wpływ mają także warunki otoczenia. Umieszczenie ładowarki w garażu lub w innym miejscu, gdzie panuje niska temperatura wiąże się ze stratami energii podczas ładowania, a tym samym – z wydłużeniem czasu ładowania.